Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş için Orya Kuyumculuk kullandığı teknolojiler ile alışveriş deneyiminizi içiniz rahat ve en güvenli şekilde yapmanızı sağlar. Bunun için verdiğiniz bütün siparişlerin güvenli ve emniyetli olmasını sağlamak için gereken tüm önlemler alınmaktadır. Orya Kuyumculuk Online Altın Satış Mağazası kredi kartı bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için en son güvenlik teknolojisi olan 3D ödeme sistemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca bunun yanında kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Siparişiniz gönderildikten sonra güvenle kapınıza kadar sigortalanmış olarak gönderilir. oryakuyumculuk.com’a üye olmak ve alışveriş yapmak için bazı bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir.

Gelişmiş Güvenlik Sistemi

Bu bilgiler üçüncü şahıs, kurum ve kuruluşlarla paylaşılmaz, gizlilik ilkeleri içerisinde hareket edilir. Kredi kartı bilgileriniz ise sunucularımızda tutulmamakta, alışverişiniz sırasında onay için bankaya yönlendirilmektedir. Ayrıca alışverişlerinizde kullandığınız kredi kartı bilgileri sistemimizde saklanmamakta ve bu bilgilere kredi kartınızı tahsis eden banka haricinde hiç bir kişi tarafından erişilmez.

Güvenli bölgede girilen kredi kartı bilgileriniz ilgili bankanın ödeme onaylama sistemine yönlendirilir ve bankanızdan gelen onay ya da ret mesajına göre siparişiniz işleme alınır. E-mail adresiniz hiçbir gerekçe ile 3.şahıs ve kurum ve kuruluşlarla paylaşılmayacaktır. Üye girişi yaparak girdiğiniz tüm bilgilere sadece siz erişebilir ve değiştirebilirsiniz.

Üyelikle ilgili işlemler güvenli alanda yapılıyor olup başka bir üyenin ve/veya 3. bir şahsın sizin bilgilerinize ulaşması mümkün değildir. Orya Kuyumculuk kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada ve sipariş ve ödeme işlemleri sayfalarının tümü SSL güvenlik sertifikası ile şifrelenmektedir.

Orya Kuyumculuk alışveriş güvenliği SSL (Secure Sockets Layer) güvenlik sistemi ile korunmakta olup, bu uluslararası bir standarttır. Ödeme işlemleri sırasında 128 bit SSL güvenlik alanı içinde hareket edilir. Elektronik ortamda gerçekleştirilen ve güvenli bilgi akışının sağlanmasının gerekli olduğu sistemlerde bir endüstri standardıdır. SSL sayesinde alışveriş yaparken de girmiş olduğunuz kredi kartı bilgileriniz, Orya Kuyumculuk‘dan bağımsız olarak şifrelenerek, provizyon alınacak bankanın Sanal Pos sistemine güvenli olarak iletilir. SSL Protokolü, bulunmak istediğiniz sitenin sahte bir versiyonunda olmadığınızı, gerçekten doğru sitede olduğunuzu da kanıtlar.

SSL Protokolü ile güvence altına alınmış sipariş ödeme sayfaları dışında, internet üzerinde gerçekleştirilen iletişim biçimlerinin hiçbirinde (e-postalar, hızlı mesajlaşma servisleri, müşteri ilişkileri iletişim formları vb.) kredi kartı bilgilerinizi yazmayınız.

SSL 3D Secure Güvenlik Sistemi

Kredi kartınız ile yapacağınız alışverişlerinizde bankanın Sanal Pos sistemi tarafından provizyon onayı alan işlemin ekstra güvenliğini sağlamak amacıyla 3D Secure Güvenlik Sistemi uygulanmaktadır. Gerekli görülen durumlarda banka ya da Orya Kuyumculuk yetkilileri kredi kartı hamilini telefonla arayarak sipariş teyidi isteyebilir.

Siparişin hazırlanmasından önce onay aşamasının tamamlanması gerekmektedir. Bu uygulama her ne kadar sunulan hizmetin hızını etkilese de daha sağlıklı bir alışveriş deneyimi yaşanması için bankacılık sektörü tarafından da gerekli görülen bir standarttır.

Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen 3D Secure Güvenlik Sistemi’nde internet üzerindeki alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacıyla ödeme işlemi sırasında kartınızın sahibi olan bankanın web sitesine yönlendirilerek kredi kartınıza ait şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirilmektedir. Böylelikle kart numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifrenizi sadece siz bildiğiniz için elektronik güvenliğinizi sağlamış oluyorsunuz.

Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına “Verified By Visa”, Mastercard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise “Secure Code” isimleri verilmektedir. Bu sistemi aktive etmek için ayrıca bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. 3D Secure konusunda detaylı bilgi ve şifrenizin oluşturulması için bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir.

3D Secure’ ün Size Sağladığı Avantajlar

İnternet alışverişlerinizde, Uluslararası Güvenlik Platformu (3D Secure / Verified by Visa / Secure Code) mevcut kart bilgilerinizi korur. Sisteme kayıt olmak ve kullanmak çok kolay olduğu için sisteme her geçen gün daha fazla internet mağazası dahil olmaktadır.
– Koruma: Uluslararası Güvenlik Platformu, mevcut kart bilgilerinizi kendinizin belirleyeceği şifre ve kişisel güvenlik cümlesi ile korumaya alır.
– Kolaylık: Sizden başka hiç kimse katılımcı internet mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapamaz. Uluslararası Güvenlik Platformu şifrenizi sadece siz bilirsiniz.
– Kolay Kayıt: Sisteme kayıt olmak internet üzerinden çok kolaydır.
– Kolay Kullanım: Kayıt olduktan sonra, Uluslararası Güvenlik Platformu son derece kolay kullanılır. Tek yapmanız gereken ödeme sırasında şifrenizi girmektir.

Visa tarafından geliştirilen 3D Secure protokolü, Mastercard tarafından da kabul edilmiş bir uygulama şartı olarak getirilmiştir ve Ulusal Güvenlik Platformu (3D Secure) adıyla hizmete açılmıştır. Sistem uyarınca sanal ödeme işlemi sırasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi sorulmakta ve böylece kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Güvenli Alışveriş SSL Sertifikaları Hakkında Genel Bilgiler

SSL sertifikaları site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. SSL sertifikaları hiç bir zaman yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz. SSL sertifikaları sundukları garantiye, destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık arz etmektedirler. Temelde tüm sertifkaların sağladığı teknik kazanım aynıdır. TrustSafe, Rapid ürünleri, SSL kullanmak isteyen tüm tekil internet adresleri için uygundur. SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir.

SSL protokolünde 40 bit ve 128, 256, 1024 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit’lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar.

Orya Kuyumculuk Rapid SSL Sertfikası ile korunmaktadır. İngilizce içeriği görüntülemek için Secure Shopping sayfasından okuyabilirsiniz.