fbpx

Altın Bileklik Modelleri Orya Kuyumculuk takı kategorilerinde sizleri bekliyor. En Şık Altın Bileklik Modellerini Orya Kuyumculuk koleksiyonlarında sunuyoruz. Şıklığınız Orya Kuyumculuk sayfalarındaki zarafet dolu modeller ile tamamlanıyor. Altın, inci, elmas, safir, yakut, zümrüt, pırlanta gibi değerli taşlar ve madenler kullanılarak hazırlanan tasarımlar ile de aklınızı başından alacak.

Gün içinde kullanabileceğiniz minimal modellerden, davetlerde kıyafetlerinizi tamamlayacak daha gösterişli altın tasarımları Orya online altın alışveriş sitesinde beğeninize sunuyoruz.

İngilizce de “wristband” anlamına gelen, bir takı aksesuar ürünü olarak olarak, bileğe takılan bir takı çeşididir.

Orya tasarımlı bileklikler günün her anında sizlerle birlikte ışıltınızı çevrenize saçmanızı kolaylaştırıyor.

Bileklik Modelleri

Bileklik nedir sorusunun kısaca cevap verirsek, kola ve bileklere takılan bir aksesuar çeşitidir. Genellikle altın, metal,deri,örgü ip ve kumaşlardan yapılmaktadır. Bunların dışında değerli taş, boncuklar ve deniz kabuklarından da yapılanları bulunmaktadır.

Ayrıca ahşap malzeme ile yapılan çeşitleri de mevcuttur. Bilekliklerin ayrıca altın, gümüş gibi değerli madenlerden yapılmış çeşitleri de vardır. Birçok model ve tarzları ile kadınların sıkça kullandıkları bir süs eşyası olarak karşımıza çıkmakta. Bileklik Modelleri çok çeşitlilik arz etmektedir.

Bileklik Tarihi

Akımın MÖ.330 yılları arasında Helenistik dönemine ait olduğunu görmekteyiz. Anadolu da yapılan kazılarda ise Pers dönemine ait birçok bileklik örneklerine rastlanmıştır.

Bilekliğin tarihçesi ne baktığımızda her dönem farklı malzemelerden,  madenlerden yapılmışlardır. Anadolu uygarlıklarının bileklik tarihçesi incelendiğinde ise kazı çalışmalarından ulaşılan birçok modelleri ya tunçtan yada tunç üzerine altın kaplama olarak yapıldıkları tespit edilmiştir. Taştan ve camdan yapılmış birçok model de ayrıca rastlanmıştır. Helenistik döneme ait olan bileklikler ise çoğunlukla metal çemberin uçlarına insan veya hayvan figürleri kullanılmıştır.

Ayrıca zincirli ve yılan şeklinde bileklikler de bulunmuştur. Tarihçesi araştırıldığında, 45 bin yıl önce insanoğlu farklı aksesuarlar gibi bileklik yapmış ve kullanmışlardır. Fakat fazla dayanıklı olmayan malzemelerden olan birçok aksesuarlar doğa olaylarının ve çevresel etkilerden kaynaklı olarak günümüze ulaşamamışlardır.

Kalkolotik çağda daha çok renkli süs taşları ile bileklikler yapılmıştır. Ayrıca Çin tarihine bakıldığında onlarda renkli taşlardan yaptıkları bu bileklikler de Budizm sembolleri kullanıp dinsel amaçlı kullanmışlardır. M.Ö. 4000 yıl ve sonrası altın ve değerli madenlerin işlenme yöntemi ile farklı aksesuarlar yapımında bulunmuşlardır.

Yine altının işleniyor olması Anadolu’da bu tarihler arasında keşfedilmiştir. Değerli madenlerden mücevher yapımı Hititler, Urartular, Frigyalılar ve Lidyalılar dönemine de rastlamaktadır. Osmanlı döneminde yine yapımı ince işçiliklerle değerli madenlerden yapılmıştır. Değerli taş ve mücevherlerden yapılmış olan bu bileklik çeşitleri öncelikli olarak güzelliğin simgesi,iktidar ve gücün sembolü ve hatta toplulukların sınıflandırılmasında üsluplarını yansıtmıştır.

Günümüzde ise bileklikler en şık haliyle kadınların süs eşyası olarak kullanılmaya devam etmekte. Kimi zaman deri, kimi zaman taşlardan boncuklardan üretilmiş bileklikler karşımıza çıkmakta. En çok kullanılan bileklik çeşitleri ise çelik, zirkon taşlı ve deri bileklikler olmakta. Her sezon ama özellikle yaz sezonunun vazgeçilmez aksesuarlarından olmaya devam etmektedir.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.