fbpx

15 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

19.099,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir

17.057,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir

16.058,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir

14.977,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir.

Yeni
12.391,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir

12.166,00 

Zincir Fiyata Dahil Değildir

17.930,00 

Zincir fiyata dahil değildir

23.804,00 

Zincir fiyata dahil değildir

11.050,00 

Zincir fiyata dahil değildir

18.522,00 

Zincir fiyata dahil değildir

18.378,00 

Zincir fiyata dahil değildir


Mücevherlerin vazgeçilmez detaylarından olan Osmanlı Tuğraları ORYA'nın Tuğralı Kolyeler koleksiyonunda modern bir çizgi ile buluşuyor. Osmanlı hat sanatının özelliklerini yansıtan Tuğralı Kolye Çeşitleri ORYA Osmanlı Takı Koleksiyonunda sunuluyor. Ayrıca klasiklerden vazgeçmeyenler için klasik, modern çizgilere kendini daha yakın hissedenler için modern tasarımlı Tuğralı Kolyeler karşınıza çıkıyor.

Tuğralı Kolyeler

Oval, damla, kare gibi formlar Tuğralı Kolyelerin çizgisini belirlerken, yine tuğra üzerine işlenen taşlar, püskül gibi detaylar farklı zevklere uygun modeller oluşmasını sağlıyor. Hem özel gün ve davetlerde hem günlük kullanabileceğiniz tuğralı kolye modelleriyle şıklığınızı artırabilirsiniz.Osmanlı tuğrası nedir sorusunun yanıtını bu yazımızdan öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında Osmanlı tuğrası anlamı ve Osmanlı tuğrası da Arapça ne yazıyor sorusunun cevabına da yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Tuğrası Nedir?

Geçmişi eski dönemlere dayanan Osmanlı tuğrası günümüzde de oldukça popülerdir. Erkekler tarafından aksesuar seçimlerinin başında gelen bu motif güzelliği kadar anlamı ile de oldukça dikkat çekmektedir.Tasarımları ile kişilerin dikkatlerini çeken hem de aksesuar olarak tercih eden kişiye Osmanlı devletinin gücünü hatırlatan bu takılar geçmişte olduğu kadar günümüzde de herkesin beğenisini toplamaktadır.Günlük hayatlarında ve özel günlerde şıklıkları kadar aksesuar seçimleri ile de dikkat çekmeyi seven beyler için Osmanlı tuğralı aksesuarlar tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Osmanlı Tuğrası Ne Demek?

Osmanlı tuğrası ne demek diye soracak olursanız bilmeyenler için detaylı olarak anlatmak isteriz. Osmanlı devletinde hüküm süren hükümdarların her birinin kendine ait olan ve kullanmış olduğu bir mührü vardır. Bu mührede “Tuğra” adı verilmiştir.Osmanlı devletinin kuruluşundan itibaren toplamda otuz altı padişah hüküm sürmüştür. Padişahlarında kendine ait olan mühürleri üzerinde isimleri ve lakapları yer almaktadır. Ve bu mühür onların imzaları yerine geçmektedir. Toplamda otuz altı padişah olduğunu belirtmiştik ancak buna rağmen mühür sayısı otuz beştir. Bunun sebebi ise Osman Beye ait bir tuğranın olmamasından kaynaklanmaktadır.

Osmanlı Tuğrası Anlamı 

Osmanlı tuğrası anlamı ise her dilde farklı anlamlar da kullanılmıştır. Örneğin Osmanlı tuğrası Arapça olarak “Tevki” yani “İz Bırakma” anlamına, Farsçada ise “Nişan” yani “İşaret” anlamına gelmektedir.Gördüğünüz gibi her dilde değişik anlamalarda kullanılsa da aslında tuğra mühür olarak bilinmekte ve o mana da kullanılmaktadır.  Osmanlı tuğrasında padişahların lakabı ve imzasının yanı sıra babalarının da isimleri de mühürde yer almaktadır.Merak edilen bir başka soru ise Osmanlı tuğrasını ilk kimin kullandığıdır. Bu tuğrayı ilk olarak Orhan Gazi kullanmıştır. Sonrasında ise hüküm süren padişahların her biri kendi dönemlerinde kendi imzalarını taşıyan mühürleri ile varlıklarını devam ettirmişlerdir.Görüldüğü üzere Osmanlı tuğrası anlamı aslında her dilde farklılık göstermiş olsa da dönemin hüküm sürmüş padişahlarının adını ve imzasını taşıyan padişahların kullandıkları mühür olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Osmanlı Tuğrası Ne Anlama Gelir?

Osmanlı tuğrası ne anlama gelir diye soracak olursanız öncelikle bu konuda tuğranın ne demek olduğunu bilmeniz gerekmektedir.Osmanlı tuğrası anlamı sorusu dışında, Osmanlı tuğrasında Arapça ne yazıyor sorusu da her daim merak edilmiştir. Aslında halk arasında yanlış bilinen bir durumda söz konusudur. Nedir diye soracak olursanız hemen açıklamak isteriz.Halk olarak Arapça ve hat sanatı ile yazılmış olan her şeyi genellikle dua olarak düşünmekteyiz. Ama tabi ki bu her zaman doğru değildir. Örneğin tuğra da dua ile karıştırılanlar dan bir tanesidir.Yukarıda da anlatmış olduğumuz gibi tuğra “Osmanlı Sultanlarının İmzası”dır. Mühür olan tuğranın üzerinde yalnızca tek bir alanda dua ibaresi vardır. Buda  “el-muzaffer daima” şeklinde yer alan kısımdır. Bu duanın da anlamı ise padişahın her daim muzaffer olmasını yani her zaman zafer kazanmasını temenni etmesi anlamına gelmektedir.Peki nedir bu tuğra? Tuğra hat sanatının bir koludur ve geçmiş dönemlerde usta hattatlar tarafından yazılmıştır. Türkçede ise hüküm süren padişahın ismine özel olan ve padişahın imzasını taşıyan mühürdür. Bu mührün aslı Oğuz lehçesinde “Tuğrağ”tır ve hükümdarın basılmış imzası anlamına gelmektedir.

Osmanlı Tuğrasında Kullanılan Semboller ve Anlamları

Osmanlı tuğrası bahsetmiş olduğumuz gibi padişahın adının, lakabının ve buna ek olarak babalarının isimlerinin yer aldığı bir devlet mührüdür. Bu mühre birde birçok sembol eşlik etmektedir ve eşlik eden her sembolün ayrı ayrı anlamları bulunmaktadır. Tuğra üzerinde yer alan sembol ve anlamları aşağıda olduğu gibidir:
  • Tuğ’lar: Bu sembol tuğra’nın üst kısmında yer almaktadır. “Elif” harfi şeklinde yukarı doğru uzanan uzantılara verilen isimdir.
  • Zülfe: Zülfe sembolü de tuğların yanında bulunan flama şeklindeki kavislere verilen isimdir.
  • Beyzeler: Bu sembol tuğranın sol tarafında yer alan ve iç içe girmiş iki kavisli bölümden oluşan alana verilen addır.
  • Sere: Bir diğer adı ile kürsü, tuğranın en alt bölümünde yer almaktadır. Bu kısım asıl anlamın bulunduğu ve detayların yer aldığı bölüme verilen isimdir. Bu alanda genel olarak padişahın ismi, babasının ismi, el-muzaffer daima duası ve sahip olunan unvanlar yer almaktadır.
  • Kollar: Bir diğer adı ile hançer; beyzeleri takip eden paralel şekilde yer alan uzantılara verilen isimdir. Padişahların sağ üst köşelerinde “Mahlas” şeklinde sıfatları da bulunmaktadır.
Gördüğünüz gibi Osmanlı tuğrası anlamı ve bu tuğra da kullanılan sembollerin anlamı yukarı da belirtmiş olduğumuz gibidir. Osmanlı tuğrası anlamı, sembolleri ve dikkat çeken tasarımı ile neden tercih edildiği net bir şekilde ortaya koyulmuştur. Tuğralı kolye modelleri ülkemizin gelenek ve göreneklerine göre yapılan düğün ve nişan törenlerinde altın takılar arasında vazgeçilmezdir. Osmanlı tuğralı kolye, özellikle kızların düğünleri için en saygın takılardan biridir. Görünüşü, çekiciliği ve ihtişamı ile gelin olacak kızların istediği ilk mücevherlerden biridir.
Peki 2024 yılının en güzel tuğralı altın kolye modelleri hangileridir?
Tuğralı altın kolye fiyatları ve özelliklerini sizler için derledik.

Tuğralı Kolye

Tuğralı kolye geleneksel altın takılar arasında öne çıkıyor. Altın tuğralı kolye modellerini bu kategoride topladık ve tercihlerinize göre sergiledik. Dilediğiniz zaman bize favori tuğralı kolye modeliniz hakkında danışabilir ve profesyonel satış ekibimizden destek alabilirsiniz. Osmanlı tuğraları ile süslenmiş bir kolye modeli en uygun fiyat avantajıyla sipariş etmek çok kolay. En güzel altın tuğralı kolye satın almak, sipariş etmek için kolayca Orya Kuyumculuk online altın mağazasına üye olabilirsiniz. En yeni Osmanlı tuğrası kolye modelleri ücretsiz kargo ve taksitli ödeme seçenekleri ile sunuyoruz. 

Tuğralı Kolye Modelleri

Osmanlı desenli tuğralı kolye modelleri olarak da anılan bu takılar, özellikle evlilik sürecindeki kadınlar arasında popülerdir. Ürünleri değiştirmek veya farklı tuğralı kolye desenleri kullanmak isteyenler de bundan hoşlanır. Özel Osmanlı desen harfleriyle süslenen bu kolye modelleri, ruh halinize hava katabilir ve kendinizi çok iyi hissedebilir.

Tuğralı Kolye Fiyatları

Altın Tuğralar, eski Osmanlı padişahının imzasını taşıyan bir tasarım olarak tarih boyunca değerini koruyan bir sembol olmuştur. 2021 en güzel altın kolye modelleri arasında olan tuğralı kolye fiyatları ve özellikleri nelerdir? Detaylar aşağıdaki gibidir:Tuğralı kolye fiyatları, diğer kolye çeşitlerine göre ağırlığından ve işçiliğinden dolayı biraz daha yüksek olabilmektedir. Bunun ana nedeni Osmanlı imzalı Tuğra kolye modelleri yüksek ağırlığıdır. Osmanlı padişahı ve babasının mührü ve adı imzadır. İlk Tuğla Orhan Gazi'ye aittir. Bugün otuz beş tür Tuğra bilinmektedir. Osman Gazi'nin tuğrası olarak bilinen 35 farklı Osmanlı Tuğra çeşidi bulunuyor. Bu mühürlerin üzerinde padişah ve babasının isimleri ile El Muzaffer, Şah ve Han kelimeleri yer almaktadır. Bu Tuğra modellerinden en ünlüsü Sultan Abdülhamid ve Sultan Reşat'a ait olanlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun hayranlıkla bugün kadınların ilgilendiği mücevherlerden biridir.

2024 Tuğralı Kolye Modelleri

2024 Tuğralı kolye modelleri Orya Kuyumculuk Osmanlı tuğralı kolye kategorilerinde yer alıyor. 2024 yılının en iyi Tuğralı kolye fiyatı ile sizlere en büyük avantajı sunuyoruz. Sevdiklerinize veya kendinize en uygun Osmanlı tuğrası modeli belirleyebilir, tek tıklama ile evinize sipariş edebilirsiniz.

En Güzel Tuğralı Kolyeler

En güzel tuğralı kolyeler 22 ayar altın, 14 ayar ve 8 ayar altından oluşur. Ülkemizde çok yaygın olmasa da 18 ayar altın kolyeler modelleri de tasarlanmaktadır.  22 ayar altının %91,6'sı altın, %8,4'ü ise diğer madenlerden oluşur. 18 ayar altında bu oran %75 altın ve %25 katkılı metalden oluşur. 14 ayar altında %58,5 altın ve %41,5 katkılı cevher kullanılmaktadır. Son zamanlarda bilezik ve diğer altın takıların üretiminde kullanılan 8 karatın altındaki oran %33,3 altın ve %77,7 ilave metaldir. Altının ayar değeri ne kadar yüksekse, altının değeri o kadar yüksek ve saflığa ne kadar yakınsa o kadar yumuşaktır. Tuğra kolyeler tasarım tercihlerine, kullanılan taşların değerine ve kalitesine göre çeşitlilik gösterir.

En Güzel Tuğralı Altın Kolye Modelleri

Nişan törenleri ve düğün törenleri, özellikle gelenek açısından kafa karıştırıcı birçok ayrıntı içerir. Tanıtımı yapılacak ürünler arasında ilki takılardır. Altın takılar, gelin tarafından damada, damadın da gelin için satın aldığı takıları ifade eder. Genellikle gelin tarafı damat için zarif bir saat hazırlarken, damadın yanında bir gelin altın takı seti, tuğralı kolye veya bir bileklik vardır. Çeşitli bölgeler arasında mücevherler de her iki tarafın bütçesine göre anlaşmaya göre satın alınır. Evlenecek genç çiftler düğün ve nişan alışverişi için dışarı çıktıklarında ilk durak tabi ki kuyumcu olur. Son dönemde moda kolye tasarımları arasında olan 14 ayar veya 22 ayar altın tuğralı kolye modelleri  genç kızlar tarafından sevilerek tercih ediliyor. Osmanlı sembollerinin yer aldığı altın kolyeler; tarihi seven ve eski Türk sembollerini sevenlerin takmayı tercih ettiği değerli mücevherlerdir.
tuğralı kolye
tuğralı kolye