fbpx
Açık hava macerasının temelleri

Açık Hava Macerasının Temelleri

Açık hava macerasının temelleri dendiğinde, kış aylarında aktif kalmaya çalıştığımız kadar çok güzel hava karşımıza çıkıyor. Karanlık sabahlar ve kısa günler. Soğuk ve misafirperver olmayan hava ve gündüz saatlerine nüfuz eden genel kasvet proaktif doğanızı gerçekten bozabilir. Mevsimsel Duygusal Bozukluk ortaya çıktıkça, yatakta olabildiğince geç kalma ve akşamları kanepede toplanarak geçirme dürtüsünü bastırmak zor olabilir. Ancak doğru ekipmanla tüm yıl boyunca açık hava macerası yaşayabilirsiniz!

Tercih ettiğiniz dış mekan arayışınız ne olursa olsun, doğru kit ile devam etmeniz hayati önem taşır. Bu nedenle, aktif tüm açık hava maceracıları için faydalı olacak harika teçhizatların ve aletlerin bir listesini derledik. İster deneyimli bir doğa sporcusu olun, ister kulak arkası ıslak tip olun. İster bütçeniz kısıtlı olsun, ister kendiniz için bir hediye arıyor olun, herkes için bir şeyler eklemeye çalışacağız.

Kamp Yapmak

Kamp yapmaya hiç niyetiniz olmayabilir. Belki de daha çok bir otel veya oda kahvaltı insanı mısınız?

Bununla birlikte, kamp yapmayı düşünüyorsanız, ayrılmadan önce çadırda delik olup olmadığını kontrol edin. Yağmur yağarken bir çadırda uyumaktan ve bütün gece boyunca soğuk damlamaların size çarpmasından daha kötü bir şey olamaz. Seni çıldırtmaya yeter! Ayrıca bu aynı zamanda ertesi gün giysilerinizin ıslak olacağı anlamına gelir, böylece maceranızın tadını çok fazla çıkaramazsınız.

Ayrıca çadırınızın hala tüm kancaları, mandalları ve diğer küçük aksesuarlara sahip olduğundan emin olmalısınız. Bazen yol boyunca yedek parçaları alabilirsiniz (nereye gittiğinize bağlı olarak), ancak bunun bir olasılık olduğuna güvenmemelisiniz. Mümkünse, ekstra hazırlıklı olun ve birkaç yedek parça alın. Sonra, belli ki uyku tulumunuz, bir meşale veya bir tür lamba gibi şeyler var. Ateş yakıcılar, gaz ve yemek pişirmek ve yemek için mutfak eşyaları.

Açık hava macerasının temelleri nelerdir
Açık hava macerasının temelleri nelerdir

Doğru Kıyafet

Muhtemelen listedeki en önemli şey, doğru giysilere sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Örneğin, doğa yürüyüşüne çıkacaksınız, muhtemelen kar teçhizatı istemeyeceksiniz. Ancak, özellikle yılın bu zamanında, iyi bir ceketiniz, eldivenleriniz, şapkanız vb. Olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Özellikle ceketiniz için biraz fazla harcamanızı ve kaliteli bir ceket almanızı şiddetle tavsiye ederim. Ceket ve diğer ihtiyaçlarınız için Decathlon göz atmanızı öneririm. Süper yalıtımlı, hafif, suya dayanıklı bir ceket.

Kamp İçin Saat Seçimi

Kentsel ormanda saat bir moda aksesuarıdır. Bununla birlikte, saatiniz kırsal bir maceradayken tamamen yeni bir önem kazanır. Bu tür maceralar için sağlam bir saat gereklidir. Kullanılacak o kadar çok farklı saat türü var ki, hangisinin sizin için doğru olduğunu bilmek zor.

Açık hava macerasının temelleri saat seçimi
Açık hava macerasının temelleri saat seçimi

Bu tür bir saati düşünürken aramanız gereken şeylerin listesi aşağıdadır.

 • Şoka dayanıklı
 • Suya ve basınca dayanıklı
 • Parlak rakamlar (gece veya mağara gibi karanlık koşullarda maceraya atılmak için)
 • Çizilmeye karşı dayanıklı
 • Doğru ve hassasiyet
 • Yansıtıcı olmayan kaplama

İlk yardım kiti

Kimse maceralarında yaralanmayı beklemiyor, ancak her maceracı buna hazırlıklı olmalı. Farklı aktiviteler kendi risklerini beraberinde getirse de, her yönden iyi bir ilk yardım çantası harika bir yatırımdır. Kamp yapmaya, yürüyüşe çıkacaksanız veya tıbbi malzemelere erişimin sınırlı olabileceği bir bölgeye gidecekseniz, yanınızda olabildiğince kapsamlı bir ilk yardım çantası almanız iyi olur.

Tüm üsleri kapsamak için, temel bir ilk yardım çantası aşağıdakileri içermelidir.

 1. Sıvalar
 2. Kelebek bandajları
 3. Gazlı bez / rulo
 4. Antiseptik krem / merhem
 5. Steril mendiller veya salin solüsyonu
 6. Ağrı kesiciler
 7. Burkulma için antienflamatuarlar
 8. Isırıklar ve sokmalar için krem
 9. Cımbız, makas, çengelli iğne
 10. Güneş kremi
 11. Anti-ishal ilaçları
 12. Alerjik reaksiyonlar için bir antihistaminik
 13. Antibiyotik merhem
 14. El dezenfektanı
 15. Acil durum battaniyesi

Kamp çantanız içinde bulunması gereken ihtiyaç seçenekleri arasında olmasını öneririz.

Doğru Ayakkabı

Son olarak, açık hava maceranızda hangi aktiviteye katılacak olursanız olun, bunu doğru ayakkabılarla yapmanız zorunludur. Çoğumuzun hemen hemen her durum için giydiğimiz bir çift eğitmeni var. Parkta bir yürüyüşten dağ kenarında bir yürüyüşe. Bununla birlikte, doğru ayakkabılar olmadan, en iyi ihtimalle ayaklarınızı büyük bir rahatsızlık içinde bulabilir ve en kötüsü, kendinize ciddi bir yaralanma yapabilirsiniz. İster yürüyüş yapın, ister kamp yapın, ister bisiklete binin, ister maraton koşun, dağcılık ayakkabıları mükemmellik ve yaralanma arasındaki farkı yaratabilir.

Yürüyüş botları ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi korumaya yardımcı olmak için yapılmıştır, bu nedenle özellikle düz olmayan zeminde uzun yürüyüşler / yürüyüşler için giderken giyilmelidir.

Açık hava macerasının temelleri ayakkabı seçimi
Açık hava macerasının temelleri ayakkabı seçimi

Kamp Çanta Seçimi

O zaman elbette, epik maceranızda tüm parçalarınızı yanınızda götürmek için gerçekten yüksek kaliteli bir sırt çantasına ihtiyacınız olacak. İhtiyaç duyduğunuzdan çok daha büyük bir şey almak istemezsiniz, ancak rahat olması gerekir. Mümkünse, ön tarafında da bir tutturucu olan bir tane almaya çalışın. Bunun sırtınızdan biraz daha fazla ağırlık aldığını ve fazla hareket etmeyeceğini göreceksiniz. Artı, dikkat edilmesi gereken başka bir şey, sırtında ve kayışlarında dolgu olduğundan emin olmaktır.

Ancak, daha uzun sürecekseniz, daha büyük bir şeye ihtiyacınız olacak. Bunun atıştırmalıkları kolay erişim için saklamak için mükemmel olan yan ceplere sahip olmasına dikkat edin.

Açık Hava Macerasının Temelleri çanta seçimi
Açık Hava Macerasının Temelleri çanta seçimi

Peki siz bir açık hava macerasına yanınızda ne götürürdünüz?