fbpx
alyansınızı takmanın doğru yolları

Alyansınızı Takmanın Doğru Yolu

Alyansınızı takmanın doğru yolu nedir bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz.

Geleneksel olarak, çiftler alyanslarını kalplerine en yakın şekilde takarlar. Bu da alyansın sol yüzük parmağına takılması anlamına gelir. Pek çok insan, bu parmağın doğrudan kalbe bağlayan bir kan damarının varlığına olan inancından dolayı bu geleneği sürdürmüştür.

Yüzük, çoğu zaman süs eşyası olarak kullanılan ya da nişan, evlilik gibi kurumların simgesi olarak parmağa takılan madenî halkadır. Varlıkları tarih öncesi çağlara dayanan yüzüğün ilk örnekleri Tunç Çağı’nda karşımıza çıkmıştır. Bunlar çok o dönem şartlarına göre oldukça kaba ve kalın biçimde yapılmış çemberlerden ibaret olan modellerdir. Ancak MÖ 1800 yıllarında Girit ve Miken uygarlıklarında ince bir işçilikle süslenmiş yüzükler yapılmaya başlanmıştır. Böylece yüzük değerli bir süs eşyası olarak yavaş yavaş yer edinmeye başlamıştır.

Ama inançlar bir yana, alyans takmanın doğru yolu bu mu? Daha doğrusu, alyansınızı takmanın doğru ve yanlış bir yolu var mı?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Alyansınızı Takmanın Doğru Yolu

Nişan ve düğünle ilgili tüm heyecanlı süreçleri geçtikten sonra, bir sonraki adımda olabilecek her şeye hazırlıklı olduğunuzu hissedeceksiniz. Ancak, nişan yüzüğünüzü (tektaş) ve alyansınızı üst üste koyarak unutabileceğiniz önemli bir şey var.

Bazıları evlilik yüzüğünü sol elinde tutarak nişan yüzüğünü sağa kaydırmayı tercih eder. Bazıları iki yüzüğü birlikte takmaya devam edebilir. Peki alyanslarınızı takmanın ideal yolu hangisidir?

Alyanslarınızı takmanın doğru yolu

Alyans takmanın doğru bir yolu var mı? Ne hissettiğine bağlı olduğu için önemli olduğunu düşünmüyoruz. Ancak, alyanslarla ilgili bazı kurallara uymakta ısrar ediyorsanız, bu makale tam size göre.

Tektaş yüzük ve alyans takmak için ipuçları

Sol elinizdeki yüzük

Düğün ve nişan yüzüklerinizi, tektaşlarınızı takmanın en yaygın yolu onları sol elinize takmaktır. Alyans söz konusu olduğunda en eski geleneklerden biridir ve Eski Mısırlıların zamanlarına kadar uzanır. O zamanlar sol yüzük parmağınızdan doğrudan kalbe giden bir damarımız olduğuna inanılıyordu. Yani, bu parmağa alyans ve ardından nişan yüzüğü takarak, yüzüğün kalbe olabildiğince yakın olmasını garantiliyordu.

Bu tarihi yapı sayesinde, yüzüğü sol el yüzük parmağına takmak, Asya ülkelerinin bir çoğu, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan Birleşik Krallık, Güney Afrika, Meksika gibi dünyanın pek çok bölgesinde en popüler geleneklerden biri haline geldi.

Yüzüğü sağ tarafa takmak

Çoğu insanın sol parmağına alyans takmayı daha gerçekçi bulduğu gibi, bazı kültürler de alyansın sağ eline takılmasını doğru ve hatta daha uygun bulmaktadır. Bu gelenek Batı Ülkelerinde yaygın değildir ve Polonya, Rusya veya Danimarka gibi Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerinde çiftler alyanslarını sağ ellerine takarlar. Bu uygulama aynı zamanda Yunanistan, Hindistan, Portekiz ve İspanya’da da yaygındır.

Brezilya gibi ülkelerde, çiftler bir yandan nişan yüzüklerini takmayı tercih ediyor, ancak evlilik yeminlerini değiştirdikten sonra el değiştiriyorlar.

Nişan Yüzüğünün Üstüne Alyans Takmak

Bu tercih, çoğu yeni çift için başka bir popüler seçenektir. Bu kişiler genellikle nişan yüzüğünden sonra alyans takmayı tercih ederler. Ancak en mantıklı yaklaşım olmasının yanı sıra, nişan yüzüğünü parmağınıza ilk gelen yüzük olarak tutmayı seçmek, birbirinize verdiğiniz sözü temsil ettiği için önemli ve semboliktir. Alyans nişan yüzüğünün üstüne çıkıp sadece verilen sözleri kristalize eder.

Bu seçenek, bazı kültürlerde ilk kez nişanlandığınız ve artık anlaşmanın yapıldığı resmi olarak ilan etme yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

nişan yüzüğünün üzerine alyans takmak
Nişan yüzüğünün üzerine alyans takmak

Nişan yüzüğünü bir parmağa, diğer parmağa alyans takmak

Nişan yüzüğünüz ve alyans uyuşmuyorsa, her iki yüzüğü de takmanın en iyi yolu, her bir yüzüğü ayrı parmaklara takmaktır.

Genellikle, seçilen parmak yüzük parmağıdır ve çoğu evli birey nişan yüzüğünü sol yüzük parmağına ve sağ yüzük parmağına alyans için takmayı tercih eder.

Bu en geleneksel yaklaşım olmasa da, düğün ve nişan yüzükleri uyuşmayan kişiler için en iyi sonucu veren bir seçenektir. Aynı parmağa birden fazla yüzüğü yerleştirmeyi sevmiyorsanız bu alternatifi de tercih edebilirsiniz.

Ancak kişisel tercihler bir yana, Hollanda ve Almanya gibi ülkelerde geleneksel bir şey olarak yüzüklerini bu şekilde takan çiftler bulacaksınız.

Bu seçenek aynı zamanda çok daha rahat olduğu için daha kısa parmakları olan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca, her parmağında birden fazla yüzük olmasını sevmeyenler için daha rahat hissediyor.

Ama hepsi bu kadar değil ve duygular bir yana, her iki yüzüğünüz de bir parmağa rahatsız edecek kadar çaplı ise, tercih edilen seçenek olabilir. 

Yüzüğü sağ tarafa takmak
Yüzüğü sağ tarafa takmak

Alternatif Yüzükler Takmak

Alyans dünyasında ve yüzüklerinizi nasıl takmayı seçtiğinizde, uyulması gereken zorunlu kurallar yoktur. Dolayısıyla yüzükleri tercihlerinize ve tarzınıza bağlı olarak takarsınız. Bunun anlamı, her iki alyansınızı aynı anda veya aynı parmakla takmanız gerekeceği bir yerde belirtilmemiş olmasıdır.

Yüzüklerini özel günlerde takmayı seçen benzersiz kişilerden biri olmayı seçebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, nişan yüzüğünüzü tektaş yüzüğünüzü özel günler için ayırırken, alyansınızı her gün takabilir ve çoğu gün tektaş yüzük takmaktan vazgeçebilirsiniz.

Bununla birlikte, çoğu kişinin normal günlerde daha basit bir alyans takmayı, özel günler için ışıltılı nişan yüzüğünü tercih ettiklerini de söyleyebiliriz.

Bu karar genellikle yaşam tarzı veya iş hayatı tarafından desteklenir. Çoğu insan seyahatteyken veya yüzüğü kaybetmekten veya zarar vermekten korkacağınız diğer durumlarda tercih edilen bir seçenektir.

Alyansınızı istediğiniz parmağa takın

Oldukça uzun süredir, erkekler ve kadınlar, öncelikle alyansların bu şekilde takılması gerektiğine inandıkları için, alyanslarını 4. parmağa, serçe parmağın yanında takmışlardır.

Ancak, özellikle artık daha iyi bildiğimize ve “yüzük” parmağı ile kalp arasında düz bir çizgi oluşturan damarın olmadığını bildiğimize göre, bu keyfi kurala gerçekten bağlı kalmak zorunda olmadığınızı biliyor musunuz?

Bunun anlamı, alyansınızı istediğiniz parmağınıza takmanızdır. Nişan yüzüğünü yüzük parmağında, alyansı başka bir parmağınızda kullanabilirsiniz.

Yüzüğü takmayı seçtiğiniz parmak ne olursa olsun, günün sonunda yüzüğün doğru hissettireceğini unutmayın.

Alyans takmanın diğer yolları

  • Nikah yüzüğünü kolyenin üzerine takabilirsiniz. Yüzüğü kolye ucu olarak takmak için uyumlu bir zincir bulmanız yeterli olacaktır.
  • Nikah yüzüğünü bileziğe veya bilekliğe takabilirsiniz.
  • Saatiniz de evlilik yüzüğünüz olabilir.
  • Özellikle spora önem veren bir kişiyseniz veya sık sık egzersiz yapıyorsanız,% 100 silikondan yapılmış bir alyans seçebilirsiniz.
Tektaş yüzük ve alyans takmak için ipuçları
Tektaş yüzük ve alyans takmak için ipuçları

Son olarak, bir alyans takmanın benzersiz, kişiselleştirilmiş bir yolunu icat edebilirsiniz. Geleneksel yöntemleri  takip etmek zorunda değilsin. Öyleyse, yüzüğü takmanın benzersiz bir yolunu bulup bizimle de paylaşabilirsiniz.