fbpx
22 carat bracelet models

22 Ayar Bilezik Modelleri

22 ayar bilezik modelleri kullanım avantajı sağlamasının yanında, bayanların kolunda takılı olduğu için saklama ve güvenlik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi ile bilezik imalatında bilgisayar özellikli CNC makinalar kullanılmaya başlanmıştır.

Böylece altın bilezik model çeşitliliğinin ve zarafetinin artması yatırım aracı olma özelliğinin yanında takı olma özelliğini de ön plana çıkarmıştır.

Altın Bilezik alırken kullanımı da önemli bir unsur olduğunu unutmamak gerekiyor özellikle son zamanlarda üretilmeye başlanan içi ters bombeli olan bilezik modelleri çok tercih edilmektedir.

Bilezik satın alırken bileziğin boyuna dikkat etmek gerekiyor, doğru bilezik ölçüsünü seçmek kullanış ve estetik görünüm açısından  daha güzel bir uyum oluşturmaktadır. Bileziğin bileğinizden geçişinden ziyade bilek kalınlığınıza göre boyunun tercih edilmesi gerekmektedir.

22 Ayar Altın bilezikleri satın alırken işçilik ücreti ödenmesi gerekir. Bileziği bozdururken (paraya çevirirken) tüm bilezik modellerinde gram ağırlığı önemlidir. Genelde tüm kuyumcularda altın bozdururken sadece gramı ve ayarı hesaba katılır. Örnek vermek gerekirse 10 gram işlemeli bilezikle, 20 gram burma bileziğin bozuş fiyatı aynıdır.

Tüm bileziklerde alış ile satış arasında fark oluşması çok normal bir durumdur bu nedenle değer kaybetmeyen bilezik yoktur.

22 Ayar Bilezik Modelleri
22 Ayar Bilezik Modelleri

22 Ayar Bilezik Modelleri

Bileziklerin üzerindeki beyazlıklar beyaz altın (rodaj) boyamadır. Taş gibi durmakla birlikte taş değildir, dökülme ve sararma olmaz.

Bilezik markasının bileziğin değerine herhangi bir katkısı yoktur. Yatırım olarak altın alırken yatırımlık altın olarak çoğunlukta ziynet grubu (çeyrek altın, yarım altın ve ya tam altın) ve ata lirası cumhuriyet altın ilgi görmekte ve satın alınmaktadır. 22 ayar olan bu altınlar darphane tarafından basılmakta ve sarraflar aracılığıyla piyasaya dağıtımı yapılmaktadır.

Çeyrek ziynet altının gram ağırlığı 1,75 gram olup darphane tarafından kulpsuz olarak basılmakta ve basım yılı üzerine damgalanmaktadır. Aynı şekilde basılan yarım ziynet altın 3,50 gram, tam ziynet altın ise 7,00 gram ağırlığındadır. Ziynet grubundaki kulplar sonradan takılmakta olup, bu kulplar altın değildir.

Ziynet grubu altınların üzerindeki basım yılını gösteren tarihler ziynet grubunun yeni ve eski tarih olarak sınıflandırılmasını sağlamaktadır. İki ürününde aynı altın işçilik ve ağırlıkta olmasına rağmen eski ile yeni tarihte olması aralarında fiyat farklarına sebep olmuştur. Yatırım yapmak için ziynet altınların eski tarihli olanlarının satın alınması yeni olan altınlara göre düşük ödeme yapılması açısından daha avantajlıdır.

Ata lirası cumhuriyet altınlar 22 ayar olup 7,21 gram ağırlığında darphane tarafından kulpsuz olarak basılmaktadır. Piyasada eski ve yeni altın diye bir düzenlemeye tabi tutulmadığı için yatırım için en çok tercih edilen altınlar arasındadır.

Bununla birlikte son dönemlerde külçe altınların çeşitli gramajlarda satışa sunulması yatırımlık altınlara yeni bir grubun eklenmesini sağlamıştır. 1 gramdan 1000 grama (1 kg) kadarlık olan külçe altınlar 24 ayar (995 milyem) olarak basılmakta ve kuyum piyasasının büyük kuruluşlarının çeşitli markaları adı altında sertifikalı olarak satışa sunulmaktadır.