fbpx

Sarrafiye kategorisi altında düğün takılarının vazgeçilmezi altın modelleri satışa sunulmuştur. Sarrafiye grubu altınlar çeyrek altın, yarım altın, tam altın, gremse bulunmaktadır. Ayrıca ziynet  ile  ata cumhuriyet altını, ata cumhuriyet çeyrek altını, ata cumhuriyet yarım altını altınlardan oluşmaktadır.

Satın almış olduğunuz sarrafiye altınlar, saat 14:00’ya kadar sipariş verilmesi durumunda aynı gün kargoya verilmekte ve sigortalı olarak adresinize teslim edilmektedir.

Sarraf nedir ne demektir?

Sarraf nedir kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz, mesleği, değerli kağıt ve metal paraları birbiriyle değiştirmek, altın, para ve tahvil alım satımı yapmak olan kimsedir.

Sarraflar diğer bir deyişle sarraflık altın ve gümüş gibi değerli madenlerin bir ticaret eşyası olarak kullanılmaya başlandığı zamanlarda ortaya çıkmıştır. Önceleri bir süs eşyası olarak kullanılmaya başlanan altın, zamanla ticaret aracı niteliği kazanmıştır.

Yeni ülkelerin alınışı, yeni altın madenlerinin işlenmesi sonucu, özellikle Ortaçağ döneminde altın bir ticaret eşyası durumuna gelmiştir. İlk çağlar da ise Asya, Afrika ve Mezopotamya yörelerinden elde edilen altınlar, komşu ülkelerde, daha çok zenginler ve devlet büyükleri tarafından alınıyordu.

Altından para kesilmeye başlanınca, bunun ticaretini yapan, sonradan adına “sarraf“ denilen alışverişçiler türedi.

Sarraflar altınları değerleri karşılığında başka eşyayla değiştiriyor, paranın bulunuşundan sonra ise para ile altın alarak biriktiriyorlardı.

Günümüzde ise daha çok kuyumcu ve kuyumculuk adı ile anılmaktadır.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.